Podstawą każdej udanej współpracy są jasno określone warunki i obowiązki obu stron. Pewniej czujemy się, kiedy wszystko znajduje się czarno na białym na papierze. A jeszcze lepiej, gdy jest to pełnoprawna umowa, podpisana przez pracodawcę i pracownika.
Uwaga – legalne zatrudnienie niani się opłaca!
W pełni legalna umowa, spisana i podpisana daje gwarancję i bezpieczeństwo zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Nie inaczej jest w przypadku niani; my zyskujemy pewność, że nie zostaniemy z dnia na dzień z potrzebą poszukiwania nowej osoby do opieki nad dzieckiem. Natomiast opiekunka czuje, że jej praca jest doceniana i nie straci zatrudnienia z byle powodu.
Co więcej, umowa dla niani nie musi nas nic kosztować – nasza opiekunka otrzymuje od nas stałe wynagrodzenie, a składki ubezpieczeniowe pokrywa… budżet państwa! Wystarczy skorzystać z programu Legalne zatrudnienie niani i podpisać z pracownikiem umowę uaktywniającą, czyli prościej mówiąc, umowę zlecenie z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi. Wtedy to ZUS będzie opłacał składki w imieniu rodzica-pracodawcy!
Umowa uaktywniająca dla niani: jakie warunki muszą zostać spełnione?
Umowę taką można podpisać tylko wtedy, gdy nasz maluch ma więcej niż 20 tygodni oraz mniej niż 3 lata. Górna granica wieku dziecka może przesunąć się do 4 lat, o ile nie mamy możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej.
Aby umowa była ważna, muszą być w niej wyraźnie określone:
- strony umowy,
- cel i przedmiot umowy,
- czas i miejsce sprawowania opieki,
- liczba dzieci powierzonych opiece,
- obowiązki niani,
- wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty,
- czas na jaki umowa została zawarta,
- warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.
Fakt podpisania umowy należy zgłosić w ZUSie. Niania zostaje zarejestrowana jako osoba ubezpieczona, a jeden z rodziców jako płatnik owych składek – jednak w praktyce są one pokrywane z budżetu państwa.
Kto może zostać naszą legalną nianią?
Bardzo istotną kwestią pozostaje to, z kim podpisujemy taką umowę. Absolutnie nie może to być żaden z rodziców dziecka! Umowę możemy natomiast podpisać z każdą inną pełnoletnią osobą, nawet z rodziny: z babcią, dziadkiem, ciocią czy kuzynką.
Jeśli nie posiadamy jednak odpowiedniej osoby w rodzinie, warto zajrzeć na portal www.niania.pl – znajdziemy tam ogłoszenia niań z całego kraju. Potrzebna opiekunka do dziecka w Lublinie? A może w Warszawie czy Bydgoszczy? Nieważne gdzie mieszkacie, na pewno odnajdziecie tutaj profesjonalną opiekę dla dziecka.