Główne objawy alergii to zaczerwienione oczy, kichanie, duszności, kaszel i często charakterystyczna wysypka na ciele. Dolegliwości często pojawiają się nagle, zaraz po kontakcie z alergenem. Ze względu na to, wyznacznikiem, ułatwiającym rozpoznanie alergii jest uważne obserwowanie sytuacji, w których doświadczamy objawów.
Przykładowo, kilkukrotne kichanie w trakcie sprzątania może oznaczać alergię na kurz, dolegliwości żołądkowe po zjedzeniu konkretnej potrawy nasuwają na myśl alergię pokarmową, zaś problemy z oddychaniem chwilę po kontakcie ze zwierzęciem – uczulenie na jego sierść. Wiele osób lekceważy tego typu nadwrażliwość i wynikające z niej objawy, przez co zauważa się coraz większą liczbę powikłań związanych z alergią, między innymi zapalenie zatok, a nawet astmę.
Co to jest alergia?
Alergią (inaczej uczuleniem lub nadwrażliwością) nazywamy nabytą, patologiczną reakcję naszego układu immunologicznego, wywołaną stycznością z obcymi substancjami – alergenami. Nadwrażliwość, w zależności od jej źródła, przejawia się na różne sposoby. Najczęściej mamy do czynienia z łzawieniem, katarem siennym, kichaniem, dusznością, zmianami na skórze czy problemami ze strony układu pokarmowego. Lekarza zwracają uwagę na to, że alergia może mieć podłoże genetyczne. Dlatego też, gdy członek naszej rodziny jest uczulony, to bardzo prawdopodobne, że również możemy cierpień na tę nadwrażliwość. Czynnikami sprzyjającymi pojawienia się alergii są również: zanieczyszczenia, pyły, dym papierosowy, niewłaściwe czyszczenie z pyłków, grzybów i pleśni pomieszczeń oraz przebyte infekcje.
Alergia na pleśnie i grzyby
Jedne z najczęstszych alergenów, szczególnie groźne, bo pojawiające się w najbliższym otoczeniu, są pleśnie i grzyby, a właściwie ich zarodniki, między innymi aspergillus, cladosporium, alternaria, candida albicans oraz mucor. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nieustępujące pod wpływem leków gorączka, ból gardła, katar czy problemy z zatokami nie są skutkiem przeziębienia, a właśnie wspomnianej już alergii. Tego typu czynniki uczulające występują przede wszystkim w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz w miejscach, gdzie jest ciepło i wilgotnie, a zatem w łazienkach, kabinach prysznicowych oraz piwnicach. Pleśni można także odnaleźć w środowisku naturalnym – silny wiatr często przenosi je na spore odległości. Istnieje zatem ryzyko, że przedostaną się do wnętrz przez otwarte okna. Alergia na pleśnie przejawia się na różne sposoby. Często przyczynia się do zaostrzenia przebiegu kataru alergicznego lub astmy oskrzelowej. Co więcej, jest jedną z głównych nadwrażliwości w astmie u dzieci i młodzieży. U osób, cierpiących na tę nadwrażliwość występują: katar, kaszel, drapanie w gardle, chrypka, łzawienie oczu oraz problemy zatokowe. Podstawowym działaniem w walce z alergią na pleśnie jest dbanie o czystość wszystkich pomieszczeń (szczególnie kuchni, łazienki, piwnicy, strychu) oraz regularne wietrzenie ciepłych i wilgotnych miejsc. Wskazane jest również zamontowanie urządzenia do usuwania wilgoci oraz filtrów, utrzymujących stałą wilgotność na poziomie 50%. Pamiętajmy także o systematycznym wymienianiu filtrów do klimatyzatorów i urządzeń grzewczych.