Coraz większa świadomość kobiet na temat ich własnej płodności i planowania rodziny pozwala na coraz dokładniejsze określenie przez nie własnych dni płodnych, a co za tym idzie – ustalenie najlepszego czasu na zajście w planowaną ciążę. Taka wiedza jest ogromnie przydatna nie tylko z uwagi na wygodę oraz brak elementu zaskoczenia przyszłych rodziców terminem pojawienia się potomstwa w ich życiu, ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie malucha. Do ciąży warto się bowiem przygotować. Najlepiej jeśli zrobią to oboje rodzice…
Profilaktyka lepsza niż leczenie
Nie od dziś wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a w przypadku nienarodzonego jeszcze dziecka jest to ogromnie ważne, bo mimo postępu medycyny w kwestii badań i zabiegów prenatalnych, nie wszystkie wady płodu są do zauważenia na czas i nie zawsze można podjąć tak wczesną interwencję.
Pary planujące posiadanie potomstwa powinny jeszcze właśnie na tym etapie zadbać o zdrowe odżywianie oraz aktywny styl życia, wskazane jest także odstawienie używek, które niekorzystnie wpływają na przykład na męskie nasienie i mogą być przyczyną wad rozwojowych płodu. Warto się też przebadać profilaktycznie.
Do bardzo ważnych zadań przyszłej mamy należy prawidłowa dieta, a szczególnie przyjmowanie kwasu foliowego w odpowiedniej dawce.
Kwas foliowy – dlaczego, ile i jaki?
Kwas foliowy to związek chemiczny prawie niesyntetyzowany w organizmie człowieka, dlatego musi być przyjmowany wraz z pokarmem. Niestety, najczęściej spożywamy zbyt mało produktów, które go zawierają. Znajduje się go najwięcej w: szpinaku, brokule, kapuście, sałacie, kalafiorze, brukselce czy szparagach. Należy do witamin z grupy B i pełni ogromnie ważną rolę. Niedobór czy brak suplementacji kwasu foliowego podczas ciąży może więc być tragiczny w skutkach, gdyż prowadzi do powstania rozszczepienia kręgosłupa u rozwijającego się dziecka. Następuje to w bardzo wczesnym stadium, bo około 3. tygodnia jego życia płodowego. Niektóre kobiety nie wiedzą nawet wówczas jeszcze o tym, że są w ciąży. Rozszczep kręgosłupa na tym etapie rozwoju płodu może mieć bardzo różne skutki: od niezauważalnych na pierwszy rzut oka i dających tylko nieznaczne objawy bólowe i niewielkie trudności przy poruszaniu się po tak poważne kłopoty, jak całkowite unieruchomienie wywołane porażeniem mięśni. Zapobiec powstaniu tej wady można właśnie poprzez przyjmowanie kwasu foliowego przez kobietę jeszcze przed jej zajściem w ciążę. Zaleca się przyjmowanie dawki profilaktycznej 0,4 mg na dobę na trzy miesiące przed planowaną ciążą aż do jej dwunastego tygodnia.
Na rynku istnieje wiele preparatów zawierających kwas foliowy. Może to być na przykład Folik. Jego przyjmowanie w zalecanej dawce jest wskazane każdej kobiecie czy dziewczynie rozpoczynającej aktywne życie seksualne. Nie zawsze bowiem ciąża jest wynikiem starannego i przemyślanego planu. Poza tym kwas foliowy jest nam potrzebny nie tylko z uwagi na zagrożenie wadami rozwojowymi płodu. Jest on istotny także w organizmie dorosłego człowieka. Jego niedobór u dzieci i młodzieży powoduje np. zahamowanie wzrostu. U dorosłych może skutkować problemami z koncentracją, snem, powodować depresję czy niedokrwistość.