Inny rodzaj okapów, które są podłaczone do kanału wentylacyjnego również przepuszczają zassane powietrze przez filtry przeciwtłuszczowe, a następnie uwuwają je na zewnątrz. W ten sposób chronią powierzchnię mebli, sprzętu i sufitu. Produkowane są pięć podstawowych rodzajów okapów: przyścienne, uchylne, podszafkowe, wyspowe i blatowe. Posiadają one różne funkcje, sposoby mocowania oraz ceny.


Przyścienne
– zwane również kominowymi. Są najczęściej wybierane, montuje się je bezpośrednio do ściany. Najczęściej o kształcie kwadrata ze ściętym narożnikiem,posiadają spore rozmiary ( 105 cm x 105 cm) co może być ich wadą. Są wyposażzone w komin, wewnątrz którego wmontowana jest rura wentylacyjna.

13221655113_c92840785e_o

Uchylne – montowane w szafkach wiszących robionych na zamówienie. Stanowią integralną część mebli kuchennych. Uruchamiają się dopiero po uchyleniu specjalnej płyty usytuowanej od spodu. Okapy tego rodzaju przeznaczone są wyłącznie do zabudowy, dlatego też nie cieszą się dużą popularnością.


Podszafkowe
– ich zaletą jest zdolność pochłaniania pary z większej powierzchni pomieszczenia, a nie tylko bezpośrednio znad kuchenki. Montowane są one pod specjalnymi szafkami, w których są całkowicie maskowane i dzięki temu następuje ich wygłuszenie wtrakcie pracy. Ich uruchomienie wymaga wyciągnięcie frontu na ok. 30 cm do przodu. Obecnie niektóre tego typu pochłaniacze są tak przygotowanie, iż można je wieszać pod meblami, które nie były wykonane pod zamówienie.


Wyspowe
– w tym przypadku dzielą się one na sufitowe i teleskopowe. Tych pierwszych nie montuje się jak reszty do ściany, ale do sufitu. Nie posiadają komina, a do ich uruchamiania służy specjalny pilot. Teleskopowe zwane również szufladowymi posiadają ruchomą plytę, która wyglądem przypomina szufladę, a jej uchylenie uruchamia oświetlenie i wentylator. Montuje się je w szafkach wiszących, które zasłaniają rurę wentylacyjną. Okapy wyspowe o ciekawych wzorach i kształtach to produkty nowej technologii z najwyższej półki.


Blatowe
– bardzo nowoczesne i zarazem jedne z najdroższych. Montowane na lub pod kuchennym blatem tuż przy kuchence bądź płycie. Są to urządzenia bardzo inteligentne. Specjlne czujniki same uruchamiają urządzenie, a nawet mają zdolność wykrywania pary wodnej. Dużą zaletą w ich funkcjonowaniu jest usytuowanie motora w zamkniętej szafce, dzięki czemu urządzenie podczas pracy jest zupełnie wytłumione.

Okap nie powinien zaburzać estetyki wnętrza kuchnii, ale powinien przedewszystkim być funkcjonlany, odporny na dzaiłanie środków chemicznych, łatwy w czyszczeniu zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury, wilgoci i tłuszczów. Kupując wymarzony model warto sprawdzić żywotność jego filtrów, natężenie hałasu podczas pracy, jak również poziom zużycia energii elektrycznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *