Skóra niemowlaka
Budowa skóry dziecka w pierwszym okresie życia różni się od skóry dorosłego człowieka. Nie do końca są wykształcone wszystkie warstwy naskórka, co powoduje, że skóra noworodka bardziej przepuszcza wodę. Ochronna warstwa lipidowa (tłuszczowa) tworzy się powoli, dlatego im mniejszy maluch, tym większe ryzyko podrażnień. Zbyt długi kontakt skóry z zawartym w moczu amoniakiem, spowodowany zbyt rzadką zmianą pieluszek, to najczęstsza przyczyna odparzeń.
Na każdy centymetr kwadratowy ciała noworodka przypada aż 6 milionów receptorów nerwowych, co powoduje, że dziecko intensywniej odbiera otaczający je świat. To skóra jest narządem zmysłu odgrywającym największe znaczenie w pierwszych okresach rozwoju noworodka, wymaga więc szczególnej troski. Dlatego też nasz maluch płaczem reaguje na różne dolegliwości, także i skórne.
Odpieluszkowe odparzenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) nazywane odpieluszkowym odparzeniem skóry należy do najczęstszych zmian chorobowych skóry wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego (1.-2. roku życia).
Jest to stan zapalny skóry zlokalizowany w miejscach przylegania pieluszki.
W początkowym okresie choroby pojawia się zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk i złuszczanie naskórka na pośladkach, udach, kroczu i pachwinach (bez zajęcia fałdów pachwinowych). Następnie dochodzi do obrzęku tych okolic i pojawienia się grudek, pęcherzyków i nadżerek. Zdarza się, że dochodzi do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego tych zmian. Objawom tym towarzyszy świąd i ból w zmienionych chorobowo miejscach.
W trosce o skórę dziecka
Niekorzystny wpływ na skórę dziecka ma zasadowe pH moczu oraz niektóre bakterie obecne w kale. Przedłużający się kontakt skóry z moczem i kałem zwiększa wrażliwości skóry na tarcie oraz ryzyko nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Dlatego tak ważna jest higiena okolicy pieluszkowej maluszka.
Zapobieganie odpieluszkowemu odparzeniu skóry
- Każdorazowo przy zmianie pieluszki należy dokładnie myć pośladki dziecka
- Zaleca się stosować przegotowaną wodę lub delikatne środki myjące, przeznaczone dla małych dzieci
- Zaleca się unikać drażniących kosmetyków
- Stosować krem barierowo-ochronny przeznaczony dla dzieci, o odpowiednim składzie np.: Sudocrem®
- Wietrzyć pupę niemowlęcia przez kilkanaście minut w ciągu dnia
Sudocrem® działa kompleksowo
- Sudocrem® jest skutecznym kremem barierowo-ochronnym o wielokierun-kowym działaniu.
Zapobiega powstawaniu odpieluszkowego odparzenia skóry, gdyż: chroni skórę przed substancjami drażniącymi takimi, jak np. mocz, czy kał, zapewnia utrzymanie właściwej wilgotności i elastyczność skóry, nie podrażnia, dzięki hypoalergicznej lanolinie, działa odkażająco, dzięki zawartości alkoholu benzylowego.
Łagodzi skutki odpieluszkowego odparzenia skóry, gdyż: skutecznie i szybko łagodzi podrażnienia skóry i świąd (tlenek cynku) przyspiesza proces regeneracji naskórka (benzoesan benzylu, cynamonian benzylu), zapobiega nadkażeniom bakteryjnym i grzybiczym (alkohol benzylowy).
Sudocrem® jest dostępny w aptekach w cenie około 13 zł za opakowanie 125g. Inne wielkości opakowań to 60g, 250g, 400g.
____________________________
Źródła:
Brett R. Kuhn, Borgenicht J. „Szkrab. Instrukcja obsługi. Wskazówki użytkowe, wykrywanie i usuwanie usterek oraz porady serwisowe”.
Kaszuba A., Placek W., Czerwionka-Szaflarska M., Kaszuba A., Romańska K., Michalak I. „Wieloośrodkowe badanie porównawcze właściwości pielęgnacyjnych i tolerancji preparatów Alantan, Bepanthen, Linoma, Sudocrem® u dzieci z pieluszkowym odparzeniem skóry”, Postępy w dermatologii i alergologii XXVI; 2009/13, p-1-7