Diabetes mellitus
Cukrzyca, czyli choroba objawiająca się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, wynikającymi z defektu wydzielania lub działania insuliny, wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności bądź niewydolnością wielu narządów. Można rozróżnić kilka typów cukrzycy, a najczęstszymi jej postaciami są cukrzyca typu 2, cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca ciężarnych. Występujące w przebiegu cukrzycy przewlekłe powikłania naczyniowe stanowią obecnie jedno z największych wyzwań diabetologii.
Przerażające statystyki
Rozpowszechnienie cukrzycy w ostatnim czasie przybrało rozmiary pandemii. Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, że na całym świecie żyje ponad 180 mln diabetyków. World Health Organization (WHO) w swoich przewidywaniach podała, że do 2030 roku nastąpi ponad dwukrotny wzrost tej liczby. W 95% przypadków zachorowań na cukrzycę jest to typ 2. Przy czym prawdopodobnie przynajmniej połowa nie jest zdiagnozowana.
Główną przyczyną narastania epidemii jest stale postępująca urbanizacja. Szacuje się, że w 2030 roku liczba chorych ma wynosić ponad 336 mln, a wzrost ten ma być szczególnie dostrzegalny w krajach rozwijających się. Wyraźnie odzwierciedlają to dane liczbowe. Ocenia się, że w krajach rozwiniętych liczba chorych wzrośnie z ok. 56 mln do 81 mln, natomiast w krajach rozwijających się z ok. 115 mln do 285 mln osób.
Trudne życie diabetyka
Najczęściej spotykanym typem cukrzycy jest cukrzyca typu 2, która stanowi ok. 85-95% wszystkich przypadków tego schorzenia. Cukrzyca typu 2 niesie ze sobą ogromne zagrożenia, a jej bezobjawowy przebieg sprawia, że może być rozpoznana dopiero po wielu latach. Najczęściej w chwili rozpoznania choroby powikłania są już obecne u połowy pacjentów.
Cukrzyca typu 2 wykryta w późniejszym etapie życia, tj. na przełomie 40-70 roku życia sprawia, że przewidywany czas życia jest o ok. 8-10 lat krótszy niż u osób bez cukrzycy. Niewydolność naczyniowo-sercowa u osób z cukrzycą jest dwukrotnie większa. Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroba wieńcowa, udary mózgu oraz choroba naczyniowa kończyn dolnych są wielokrotnie częściej spotykane w grupie diabetyków. Ponadto z najnowszych badań wynika, że w krajach rozwiniętych skrajna niewydolność nerek spowodowana nefropatią cukrzycową, jest najczęstszą przyczyną dializoterapii, zaś retinopatia cukrzycowa najczęstszą przyczyną ślepoty.
Przede wszystkim profilaktyka
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi i ogromu zagrożenia jakie wypływa z otyłości, nieprzestrzegania prawidłowej diety, braku ruchu. Jednak to, że cukrzyca typu 2 występuje niezwykle często, a jej powikłania prowadzą do innych ciężkich schorzeń pozostaje niezaprzeczalnym faktem.
W jednym z wywiadów, jakie udzielił doc. dr hab. Paweł Grieb – fizjolog z Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, można było przeczytać: „Wszyscy doskonale wiedzą, że cukrzyca jest czynnikiem ryzyka miażdżycy. Każdy jest potencjalnie zagrożony, nawet przy braku widocznych czynników ryzyka. Ale niedoceniany jest fakt, że więcej niż połowa pacjentów z udarami lub zawałami serca rekrutuje się spośród osób, które nie maja cukrzycy, a tylko stan przedcukrzycowy! W związku z tym może lepiej z prewencją nie czekać do chwili, gdy najczęstsze zagrożenia stają się naprawdę poważne, tylko od pewnego wieku stosować powszechną profilaktykę."
Ważne kroki
Ważnym krokiem w walce z cukrzycą jest między innymi aktywność fizyczna. Z rozpoczęciem regularnych ćwiczeń wiążą się liczne korzyści. Osoby, które podejmą się tego, tylko z pozoru, trudnego wyzwania poprawią swą sprawność fizyczną. Ponadto poprawią elastyczność stawów i mięśni oraz ich napięcie, zwiększą swą koncentrację, zredukują stres i napięcie, zapobiegną osteoporozie, a także zmniejszą apetyt.
Jednak dla ludzi z cukrzycą korzyści płynące z regularnego ćwiczenia są dodatkowo jeszcze większe. W momencie zwiększonego wysiłku fizycznego mięśnie kurczą się i rozluźniają zużywając glukozę, by uzyskać energię. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu na energię cukier jest usuwany z krwi podczas ćwiczeń i po nich. To obniża poziom cukru we krwi.
Kolejnym ważnym krokiem w walce z cukrzycą jest odpowiednia dieta. Ważnym jej elementem jest białko. Organizm wykorzystuje je dla wzrostu, podtrzymania funkcji i energii. Dieta z kontrolowanym poziomem sodu może być równie pomocna, szczególnie ze względu na to, że ograniczenie ilości spożywanego sodu zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się sodu w organizmie. To pomaga obniżyć ciśnienie krwi i skłonność do zatrzymywania płynów. Ograniczenie sodu może też pomóc sercu w jego efektywniejszej pracy.
Kolejnym ważnym etapem jest przyjmowanie suplementów diety. Są one polecane nie tylko osobom, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 (jako kuracja wspomagająca podstawowe leczenie farmakologiczne), ale i tym wszystkim, którzy nie chcą w przyszłości zachorować i wcześniej postanowili zadbać o swoje zdrowie. Diabetamid opracowany przez firmę ASA powstał głównie z myślą o osobach chcących zadbać o prawidłowy, fizjologiczny poziom glukozy we krwi.
Diabetamid wspomaga fizjologiczny proces transportu glukozy z krwi do komórek, reguluje działanie insuliny, uzupełnia niedobory chromu i biotyny w organizmie.
Kozieradka pospolita i żeń-szeń, będące składnikami preparatu, zwiększają przenikanie glukozy do komórek dzięki saponinom, które zmieniają strukturę błon komórkowych i tym samym nabłonków, czyniąc je bardziej przepuszczalnymi dla składników organicznych (w tym glukozy).
Wszechstronne działanie posiada chrom. Nie tylko wpływa na produkcję insuliny, zwiększa magazynowanie glukozy w mięśniach pod postacią glikogenu, ale także – co ważne w cukrzycy i jej profilaktyce – przeciwdziała powstawaniu otyłości, gdyż ogranicza odkładanie się tłuszczów w tkance podskórnej. Biotyna natomiast zwiększa wrażliwość na insulinę, co korzystnie wpływa na enzymy biorące udział w metabolizmie glukozy.
Pomyśl o sobie, żyj zdrowo
Im więcej czasu poświęcasz na ćwiczenia i staranne przygotowanie posiłków, tym bardziej dbasz o siebie i swoje zdrowie. Łącząc odpowiednio skomponowaną dietę, uzupełnioną o właściwe preparaty z prowadzonymi systematycznie ćwiczeniami, można nie tylko wspierać leczenie cukrzycy, ale także przeciwdziałać jej wystąpieniu. Dodatkowo poprawiamy swoją kondycję wygląd oraz samopoczucie.
KostrzewaPR „ElMa”
Źródło: ASA