Zastanawiamy się, czy różne formy oddziaływania na nasz wygląd nie mogą by dostosowane do warunków, sposobu życia każdej z nas. Pielęgnacja całościowa urody, stała się nie tylko wymogiem czasu, ale także sposobem psychoterapii. Często wygląd, sylwetka – znacznie zmienia nasze nastawienie do problemów dnia codziennego.
A więc zaczynamy od teraz, od zaraz: głaskanie, ugniatanie, oklepywanie – czyli masaż klasyczny.
Po 30-stym roku życia, wskazane jest stosowanie masażu. Skóra na skutek zmniejszonej wydajności gruczołów łojowych traci swój dawny wygląd. Natłuszczanie, nawilżanie przywróci jej świeżoś i elastyczność.
Podczas masażu następuje pobudzenie krążenia krwi, uspokojenie nerwów, usunięcie szkodliwych produktów przemiany materii. Masaż wpływa na zmniejszenie grubości podściółki tluszczowej , co nie pozwala na powstawanie fałd – zmarszczek. Skóra utrzymuje się w stanie jędrności, elastyczności.
Do masażu używamy krem odżywczy z oliwą, co pomaga w poślizgu ręki, a jednocześnie odżywia skórę. Najlepiej masaż wykonywa w ciepłym, dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, po wieczornej kąpieli. Wtedy ciało jest rozgrzane, skóra czysta, gotowa do wchłonięcia odżywczych preparatów.
Istnieją dwa podstawowe prawa masażu:
- masować należy zawsze w kierunku serce, aby opróżnić żyły z zalegającej w nich krwi np. nogę masujemy od palców w stronę kolana,
- masować należy zawsze całoś anatomiczną, np. masując dłoń, musimy także masować przedramię i zakończyć na masażu ramienia.
W masażu odróżniamy następujące ruchy:
Głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie, ruch wibracyjny (wstrząsający)
Najważniejszymi ruchami, bez których nie może obyć się żaden masaż jest głaskanie i ugniatanie. Każdy masaż zaczyna sie i kończy od głaskania.
Ruch ten przygotowuje skórę do wchłonięcia preparatu, którym masujemy. Rozgrzewa, wpływa na nerwy kojąco. Ugniatanie przeznaczone jest dla tkanek głębiej leżących, dla tkanki tłuszczowej ( ruch ten ma największe znaczenie przy zwalczaniu otyłości).
Z pozostałych ruchów rozcieranie także ma duże znaczenie np. przy masowaniu stawów. Przez rozcieranie doprowadzamy do szybkiego usunięcia szkodliwych produktów przemiany materii. Ruch ten ma zastosowanie przy zgrubieniu nóg szczególnie w okolicy kostek.
Oklepywanie
Polega na stosowaniu wielu następujących po sobie krótkich, dość mocnych uderzeń (w formie klepania)
Ruch ten ma za zadanie rozszerzenie naczyń krwionośnych – przekrwienie okolicy masowanej, wzmocnienie, ożywienie zwiotczałych mięśni. Najczęściej stosujemy go przy masażu twarzy, aby skóra mogła lepiej wchłonąć krem. Ostatni ruch masażu wstrząsający, czyli wibracyjny. Jest to jedyny ruch, w którym, ręka zastępuje aparat wibracyjny (często stosowany w salonach piękności).
Ruch ten ma właściwości pobudzające. Wykonujemy go w ten sposób, że opuszką jednego lub kilku ( najczęściej drugim, trzecim i czwartym) palców dotykamy powierzchni masowanej, napinamy mięśnie palców masujących i staramy się doprowadzić do drgań.
Jest to najtrudniejszy ruch masażu i wymaga od osoby masującej dużej wprawy. Masowanie siebie samej, czyli automasaż jest trudny. Przy automasażu możemy masować te miejsca, które są dostępne: nogi, stopy, brzuch, szyja, twarz.
A co z pielęgnacja twarzy?
Lekko coraz lżej na twarzy. Ostatnio kosmetyki mają konsystencję lekkich emulsji, pianki.
Odchodzą w niepamięć
ciężkie, tłuste kremy. Znane firmy kosmetyczne lansują coraz to nowsze preparaty, utrzymujące skórę w nieskazitelnej delikatności, jędrności. Zawarte w kremach mikro-kuleczki nie tylko rozprowadzają drogocenne składniki, ale wchłaniane są natychmiast pozostawiając twarz odżywioną, matową.
Niezależnie od stosowania kremów godne polecania są maseczki. Szczególnie w dni chłodne, jesienno-zimowe, kiedy twarz wygląda zmęczona, cera ziemista. Widać
wyraźne defekty skóry.
Warto poświęcić trochę więcej czasu, aby skóra odzyskała dawny blask i promiennoś.
Maseczka winogronowa
Przeznaczona dla każdego rodzaju skóry. Ma właściwości nawilżające, odżywcze. Z kilku winogron wycisnąć sok i posmarowa nim twarz, szyję. Po 15 minutach zmyć.
Maseczka lifting (masque lifting)
Dla cery zmęczonej, zestresowanej zawiera składniki ujędrniające, napinające skórę, wygładzające zmarszczki. Wspomaga odnowę komórkową odmładzając skórę.
Godne polecenia są także maseczki oczyszczające, dotleniające, przeznaczone na ogół dla każdego rodzaju skóry. I tak rozluźnione, wypielęgnowane łatwiej stawimy czoła wyzwaniom dnia, odnosząc sukces.
Elżbieta Skowron Życińska