"Przewiduje się, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe do roku 2020 wzrośnie dwukrotnie w krajach rozwijających się, a w państwach wysoko rozwiniętych gospodarczo – aż o 40 procent" – podkreśla doc. Irena Celejowa z Warszawskiej Szkoły Zdrowia (WSZ).
ZA MAŁO WARZYW I OWOCÓW
Z rozwojem niektórych nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelita (okrężnicy i odbytnicy) wiąże się obfitość spożywanych tłuszczów. "Stwierdzono, że nadmiar tłuszczu w żywieniu jest też czynnikiem ryzyka w raku piersi i innych nowotworach" – mówi doc. Celejowa.
"Wśród wielu grzechów, jakie popełniamy w żywieniu, na czoło wybija się nadmiar tłuszczów, a tłuszczów pochodzenia zwierzęcego w szczególności. To problem ważny zwłaszcza wobec tego, że modna jest wśród rosnącej liczby osób tzw. dieta optymalna, ociekająca tłuszczem" – zaznacza.
"Czynnikami zapobiegawczymi jest duża ilość warzyw i owoców w pożywieniu, bogatych w antyoksydanty, które +wymiatają+ z naszego organizmu wolne rodniki, torujące drogę rozwoju nowotworom złośliwym" – dodaje.
WYKŁAD: TŁUSZCZE W ŻYWIENIU, A NOWOTWORY
11 stycznia 2005 Warszawska Szkoła Zdrowia zaprasza na wykład zatytułowany "Tłuszcze w żywieniu a nowotwory", który wygłosi kierownik Kliniki Gastrologii Akademii Medycznej, prof. Jan Dzieniszewski.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 w auli Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16. Wstęp wolny.