Pomysł, za pomysłem, pomysłów tysiące. Dalej, szybciej, pełniej! Pęd! Zaraz, prędzej, natychmiast! Spokój, cisza, nieobecność. Nieistnienie zewnętrznego świata. Ciężar obowiązków i wolność umysłu. Piękno myśli… Nieobecność.
Tak powstała żarówka. W ten sposób e = mc2. Tak właśnie kreślone były surrealistyczne obrazy. Bo i Edison, i Einstein, i Dali mieli symptomy ADHD – nadpobudliwość psychoruchową z zaburzeniami koncentracji.
Osoby z ADHD są pełne energii, przebojowe i obdarzone nieprzeciętną wyobraźnią. Dlatego mogą tworzyć rzeczy przekraczające wyobrażenia. Są też wrażliwe, otwarte i szczere – a tymi cechami charakteryzują się ludzie wielcy. Są pełne entuzjazmu i pomysłowe, nieprzeciętnie kreatywne i nietuzinkowe. Mogą wiele.
Niestety, często nie mają do tego warunków. Ponieważ są „dziwne”, to uważa się je za głupsze. Ponieważ nie pasują do schematów, to usiłuje się je wyrzucić na margines życia.
Polskie Towarzystwo ADHD zainicjowało ogólnopolską kampanię społeczną pn. „ADHD – Świat to za mało!”. W ten sposób chcemy zarówno pokazać, jak i zaktywizować oraz wykorzystać potencjał tkwiący w osobach obdarzonych ADHD. Jest to bowiem wielki dar, który należy tylko odpowiednio ukierunkować. Cóż z tego bowiem, że dziecko z ADHD błądzi myślami za oknem, skoro w tym czasie stworzy genialny sonet. Cóż z tego, że przebiegnie po klasie, jeśli w lot uchwyci trzecie prawo Newtona?
Chcemy pokazać, iż odmienności osób obdarzonych ADHD wymaga akceptacji, a jednocześnie przynosi korzyści wszystkim wokół. Że często ludzie ponadprzeciętnie twórczy i inteligentni zmagają się z ADHD i codziennym zapominaniem o wielu sprawach. A potrafią jednocześnie opisywać światy, pisać wiersze, wynajdować, grać, śpiewać, uprawiać publicystykę i konstruować niezwykłe budowle. I nie należy ich skreślać z powodu niezorganizowana, zapominania, nadpobudliwości, trudnego charakteru. Tacy już są, podobnie jak inni mają niebieskie oczy albo ponad dwa metry wzrostu. Trzeba po prostu dla nich stworzyć sprzyjające warunki rozwoju.
W ramach kampanii społecznej organizujemy konferencje i szkolenia, przybliżające ten problem szerokim rzeszom, a w szczególności nauczycielom, opiekunom, lekarzom. Pracujemy nad polepszeniem diagnostyki i terapii ADHD, gromadząc na to środki na koncie Funduszu na Rzecz Wspierania Diagnostyki i Terapii w Polsce.
W naszych działaniach wspierają nas znane postaci, którym mimo cech ADHD, udało się wznieść na szczyty kariery, rozwoju zawodowego i społecznej akceptacji – Joanna Szczepkowska i Szymon Majewski. Dla nich i dla wielu innych ŚWIAT TO ZA MAŁO!
Dzieci zdrowe i gwiazdy show-biznesu dla dzieci z ADHD
Najgłośniejszym elementem kampanii w 2007 roku był koncert charytatywny na rzecz integracji dzieci z zespołem ADHD na Rynku Głównym w Krakowie z 8 września br. To była pierwsza tego typu impreza w Polsce! Zagrał legendarny zespół Lombard oraz szereg początkujących grup rockowych. W programie przewidziano także występy dziecięcych grup tanecznych , wiele konkursów dla dzieci i całych rodzin oraz licytacje pamiątek przekazanych na ten cel przez polskie gwiazdy show-biznesu (m.in. Korę, Kubę Wojewódzkiego, Szymona Majewskiego, zespół Lady Punk). Imprezę poprowadził Kevin Aiston – znany m.in. z programu „Europa da się lubić” TVP2.
Wydarzenie było swoistym mostem między Polską i Wielką Brytanią nie tylko poprzez osobę prowadzącego, ale także dzięki wparciu brytyjskich mediów polonijnych i organizacji pomagającej osobom z ADHD na Wyspach – ADDISS. Organizatorami koncertu byli: Polskie Towarzystwo ADHD i Urząd Miasta Krakowa.
ADHD ≠ agresja!
Celem koncertu było propagowanie rzetelnej wiedzy na temat ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder, pol. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi), obalanie szkodliwych mitów krążących wokół zaburzenia, promowanie idei integracji dzieci nadpobudliwych z rówieśnikami zdrowymi oraz zbiórka pieniędzy na szkolenia dla specjalistów i tworzenie punktów konsultacyjnych. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na poprawę wizerunku dziecka z ADHD, który aktualnie jest bardzo zafałszowany i obarczony wieloma nieporozumieniami, przynoszącymi szkodę zarówno samym dzieciom, jak i całemu społeczeństwu. Do najważniejszych fałszywych stereotypów należy identyfikowanie ADHD z agresją i złym wychowaniem. Dla wielu osób słowa te są synonimami, choć agresja nie znajduje się w kryteriach diagnostycznych zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Zaburzenia zachowania są powikłaniem ADHD i mogą się pojawić jedynie w sytuacji, gdy dziecko nie otrzyma na czas odpowiedniej pomocy.
Choroba, czy złe wychowanie?
Zespół ADHD jest to jednostka chorobowa, której przyczyną jest zaburzona praca mózgu. Jednak ze względu na jej prozaiczne objawy (nadmierna aktywność, impulsywność, „niezgrabność ruchowa” i brak koncentracji) dzieci z ADHD są często uważane za niegrzeczne i krnąbrne. W rzeczywistości system hamowania reakcji na bodźce jest u nich upośledzony, co powoduje reakcje niewspółmierne do sytuacji, a ich mózgi, bombardowane dziesiątkami informacji jednocześnie, nie są w stanie wyodrębnić tych najważniejszych – stąd trudności z koncentracją.
Tylko wczesna diagnoza, fachowe przygotowanie rodziny i pedagogów oraz wprowadzenie terapii w pierwszych latach życia może zapobiec powikłaniom w postaci zaburzeń zachowania, osobowości i depresji, z samobójstwami włącznie.
Dlatego też potrzebna jest społeczna akceptacja choroby i zwyczajne, ludzkie traktowanie dotkniętych nią osób. To tacy sami ludzie – wrażliwi, kochający, mądrzy, twórczy. Może trochę bardziej nieszablonowi i bardziej „roztrzepani”. Ale to im w życiu jest ciężej. Postarajmy się ich zrozumieć, nie kierujmy się stereotypami! Po to zorganizowaliśmy ten koncert!
W Krakowie powstaje specjalistyczna poradnia leczenia ADHD!
Polskie Towarzystwo ADHD otwiera placówkę wyspecjalizowaną w pomocy i wsparciu osób dotkniętych ADHD i ich rodzinom. Nad poprawą ich codziennego funkcjonowania czuwać będą fachowcy najwyższej klasy (psycholodzy, psychiatrzy, pedagodzy) i wolontariusze. Prowadzone będą terapie grupowe i indywidualne, powstaje też świetlica terapeutyczna, w której najmłodsi będą mogli spędzać czas wolny pod okiem wykwalifikowanej kadry. Nowością jest uruchomienie przez Polskie Towarzystwo ADHD, cieszącej się obecnie wielkim zainteresowaniem, terapii Biofeedback. Zapisy pod numerem telefonu: 609 656 809.
Więcej informacji na temat koncertu i ADHD na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa ADHD: www.ptadhd.pl.