Niestety mało kto o tym myśli, ale nowe środowisko często nie służy naszemu zdrowiu. Profilaktyka zdrowotna powinna być naturalnym zachowaniem przed wyjazdem. Przecież nie wyjeżdżamy po to, aby chorować. Podczas wakacji przede wszystkim chcemy odpocząć, jak najwięcej poznać i zobaczyć, oczekujemy ciekawych przygód i wrażeń, chcemy aktywnie, ale i zdrowo wykorzystać wolny czas.
Planujesz wyjazd – zaszczep się
Przygotowując się do wyjazdu zwykle zapominamy o najważniejszym – naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Podróże wiążą się z ryzykiem zachorowania na choroby zakaźne, dlatego warto dowiedzieć się, jakie szczepienia są wymagane w kraju, do którego się wybieramy. Nawet najbardziej komfortowe warunki podróży i zachowanie zasad higieny nie gwarantują bezpieczeństwa. Szczególnie groźne dla ludzi podróżujących i aktywnych, są wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa i wszczepienna.
Żółtaczka pokarmowa – przerwa w życiorysie
By zakazić się wirusem żółtaczki pokarmowej wystarczy umyć ręce czy owoce w zakażonej wodzie, zjeść posiłek w przypadkowym miejscu lub mieć kontakt z osobą chorą. Kostka lodu w drinku czy napoju, przygotowana z zainfekowanej wody, może być źródłem zakażenia, dlatego bezpieczni nie są nawet goście pięciogwiazdkowego hotelu czy ekskluzywnej restauracji.
Szacuje się, że ryzyko zachorowania na WZW typu A wśród podróżujących jest 100 razy większe niż ryzyko zachorowania na dur brzuszny i 1000 razy większe niż ryzyko zachorowania na cholerę. Co gorsza wirus czyha nie tylko w Afryce czy Azji, ale również w tak lubianych miejscach letniego wypoczynku, jak kraje basenu Morza Śródziemnego, a nawet w polskich kurortach.
Zakazić się łatwo – nie ryzykuj!
Wirusowe zapalenie wątroby typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV i wystarczy do tego zaledwie kropla krwi. Ta choroba może dotknąć każdą osobę, która wcześniej się nie zaszczepiła. Zakazić można się np. w wyniku skaleczenia, kontaktu z krwią lub wydzielinami osoby zakażonej. Przyczyną zakażenia ludzi młodych częściej są kontakty seksualne, zabiegi w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu. Choroba może prowadzić do marskości wątroby, w konsekwencji do raka pierwotnego wątroby, a nawet śmierci.
Jak uniknąć choroby?
Żółtaczka pokarmowa to przerwa w życiorysie, a żółtaczka wszczepienna to katastrofa – przekonują specjaliści. W obu przypadkach, zarówno WZW typu A, jak i WZW typu B, leczenie bywa długie i uciążliwe, może wiązać się nawet z kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu oraz bardzo poważnymi konsekwencjami.
Eksperci zgodnie twierdzą, że jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B są szczepienia ochronne, o których należy pamiętać planując podróż.
Szczepienia bezpieczne i nowoczesne
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby jest szczepienie. Do wyboru są: szczepionka skojarzona, uodparniająca jednocześnie na oba typy choroby (podaje się trzy dawki szczepionki – kolejno miesiąc i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), a także pojedyncze szczepionki przeciwko WZW typu A (dwie dawki, drugą pomiędzy 6. a 12. miesiącem) i WZW typu B (trzy dawki według schematu 0-1-6 miesięcy). Dla tych, którzy nie lubią zastrzyków, idealna będzie szczepionka skojarzona, która daje odporność na oba rodzaje wirusów zapalenia wątroby przy mniejszej liczbie wykonywanych wkłuć. Przyjęcie pełnego cyklu szczepień gwarantuje ochronę zdrowia na długie lata.
Malaria – tropikalne niebezpieczeństwo
O profilaktyce malarii powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy wybierają się na wycieczkę do krajów tropikalnych, gdzie ukłucie komara może oznaczać wyrok śmierci. Każdy, kto wybiera się do Afryki, Ameryki Południowej czy południowo-wschodniej Azji powinien zabezpieczyć się w lek, chroniący przed malarią. Obszar jej występowania obejmuje 40% kuli ziemskiej i są to przede wszystkim zwrotnikowe i podzwrotnikowe regiony świata. Malaria występuje w ponad 100 krajach, które rocznie odwiedza ponad 125 mln turystów. Zagrożone miejsca odwiedza co roku około 40 tysięcy Polaków.
Wystarczy jedno ukąszenie komara
Malaria zabija rocznie ponad milion osób. Za przenoszenie tej choroby odpowiadają zakażone komary, które w tropikach są o wiele groźniejsze niż w Polsce. Po ukąszeniu owada pasożyty wędrują z krwią do wątroby i rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Malarię w jej początkowym stadium można pomylić z grypą. Stopniowo pojawiają się gorączka, bóle mięśni, dreszcze, osłabienie, wymioty, kaszel, biegunka i ból brzucha.
Skuteczna ochrona
W stałej sprzedaży w aptekach dostępne są już leki, stosowane m.in. w profilaktyce i leczeniu malarii wywołanej przez Plasmodium falciparum – najcięższej odmiany malarii. Zadbaj o swoje zdrowie przed wyjazdem, by bezpiecznie i zdrowo spędzić urlop. Pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce malarycznej i szczepieniach ochronnych przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B. Dzięki takiej ochronie wyjazdy – te bliskie i te najbardziej egzotyczne – staną się czystą przyjemnością.
Więcej informacji pod numerem infolinii Wszystko o Szczepieniach 0 801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 (koszt połączenia to jeden impuls według taryfy operatora) oraz na stronie www.szczepienia.pl. Informacje o malarii i jej profilaktyce znaleźć można na stronie www.malaria.com.pl.
Dodatkowe informacje:
Biuro prasowe GSK "Zaszczep Zdrowie"
Agnieszka Sobczak, (22) 515 01 94, asobczak@compress.com.pl
Paweł Grabowski, (22) 515 00 08, pgrabowski@compress.com.pl