Dynamiczny rozwój rynku pracy tymczasowej dotyczy obecnie Polski, Węgier, Słowacji i Słowenii. W Państwach „Starej Unii” rynki pracy tymczasowej przeżywały rozkwit w latach 90- tych. Rynek ten w Polsce rozwija się w tempie 20-30 procent rocznie. To wyjątkowo wysokie tempo na tle Europy, gdzie wzrost wynosi tylko kilka procent rocznie. Analitycy zapowiadają, że ten dynamiczny rozwój będzie dotyczył także najbliższej przyszłości.
Najwyższy udział pracowników tymczasowych w stosunku do ogółu zatrudnionych mają Wielka Brytania, Holandia, Belgia oraz Francja – wszystkie ponad 2 %. W Polsce to tylko 0,3 % , ale na naszym szybko rozwijającym się rynku, pracowników tymczasowych jest z roku na rok coraz więcej. Ponad 255 tysięcy osób wykonywało w 2006 roku pracę w ramach zatrudnienia tymczasowego, rok wcześniej – 207 tysięcy. Szacuje się, że w 2007 roku ok. 300 tysięcy Polaków skorzysta z tej metody zatrudnienia.
Ilość osób zatrudnionych tymczasowo rok
- ok. 300.000 (dane szacunkowe) 2007
- 255.000 – 2006
- 207.000 – 2005
- 167.644 – 2004
- 100.000 – 2003
- 53.000 – 2002
Przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z leasingu pracowników, bowiem dzięki temu mogą obniżyć koszty, przenieść zobowiązania kadrowo-płacowe w stosunku do pracownika na agencję a przede wszystkim być bardziej elastycznym w stosunku do realizowanych zamówień.
Największe obroty na rynku pracy tymczasowej odnotowują Anglicy i Francuzi – odpowiednio 36 i 19 miliardów euro. W Polsce obroty firm działających w sektorze pracy tymczasowej wynoszą 285 milionów euro i są z roku na rok coraz większe.
Pracowników tymczasowych, poczynając od praktykantów, przez solidnie wykształconych specjalistów, kończąc na pracownikach akademickich, poszukują wszystkie gałęzie gospodarki Duże zapotrzebowanie istnieje też w biznesie i przemyśle.
Statystyki pokazują, że w Polsce ponad 700 branż korzysta z pracowników tymczasowych. Specjaliści z branży IT oraz z branży technicznej są tak samo poszukiwani, jak pracownicy handlowi posiadający dobrą znajomość komputera oraz dyplom ukończenia studiów na kierunku handlowym. Najwięcej pracowników tymczasowych zatrudnia branża motoryzacyjna, spożywcza, chemiczna, turystyczna (gastronomia i hotelarstwo) oraz handel. Firmy często szukają pracowników do prostych prac fizycznych i administracyjno-biurowych.
Zatrudnienie czasowe jest bardzo popularne wśród młodych, dopiero wkraczających na rynek pracy osób: uczniów, studentów oraz absolwentów wyższych uczelni.
Praca tymczasowa przestaje się powoli kojarzyć z pracą nieuczciwą, bowiem coraz więcej osób zatrudnianych jest na umowę o pracę.