…prosto położone kafle, sposób zamontowania brodzika czy wanny. Powinniśmy się również zainteresować sposobem wykonania uszczelnień. Ukryte pod płytkami niedokładne zabezpieczenia przeciwwilgociowe mogą sprawić, iż niezbyt długo będziemy cieszyć się nieskazitelnym wyglądem nowej łazienki. Zbyt dużo wilgoci to idealne środowisko dla rozwoju grzybów czy pleśni, to także przyczyna odpadania glazury i odklejania się terakoty. W krótkim czasie może czekać nas dodatkowy remont, a co za tym idzie – konieczność poniesienia kolejnych kosztów oraz niewygody związane z brakiem dostępu do pomieszczeń sanitarnych. Czy możemy tego uniknąć?
Pierwszy krok – folia
Zacznijmy od uszczelnienia wszystkich miejsc, które mają styczność z wodą i na których może się osadzać para. Izolujmy zatem ściany i podłogę, zwracając szczególną uwagę na miejsca nad wanną i kabiną prysznicową. Odpowiedni dobór izolacji pod okładzinę ścienną i podłogową może nam oszczędzić wielu kłopotów. Używana pod płytki ceramiczne papa najczęściej nie jest wystarczającą ochroną. W warunkach wilgotnych stara papa butwieje, kurczy się i pęka, osłabiając swoje właściwości izolacyjne. Do zabezpieczenia mokrych powierzchni najlepiej nadaje się płynna folia (np. Tytan Płynna Folia – Uniwersalna Izolacja Bezspoinowa). Dokładnie izoluje i uszczelnia, chroniąc powierzchnię przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci i przepływającą bezciśnieniowo wodą.
Tytan Płynna Folia – Uniwersalna Izolacja Bezspoinowa to produkt adresowany przede wszystkim do profesjonalistów – fachowców wykonujących łazienki lub je remontujących. Wiedzę o zabezpieczaniu powierzchni mokrych powinien jednak posiadać każdy mieszkaniec bloku czy domku, który kiedykolwiek miał lub będzie miał do czynienia z remontem łazienki. Dzięki temu może uniknąć wielu problemów.
Sama folia to za mało…
Zastosowanie pojedynczych elementów systemu (np. tylko płynnej folii) może być niewystarczające przy izolacji miejsc najczęściej narażonych na zawilgocenie, takich jak: naroża, łączenia ścian i posadzek, doprowadzenia wody do armatury i odprowadzenia wody z wanny czy brodzika. Niedostateczne izolacje łączeń mogą być przyczyną gromadzenia się wilgoci, a w efekcie rozwoju grzybów i pleśni w miejscach spoin i w okolicach kranów oraz zaciekania wody za wannę czy brodzik prysznicowy. Dlatego bardzo istotne przy zabezpieczaniu wilgotnych powierzchni jest wykorzystanie pełnego systemu do izolacji przeciwwilgociowej czyli zabezpieczeniu złączy nie tylko taśmami, ale również mankietami i narożnikami uszczelniającymi. Warto również zwrócić uwagę na dobrą izolację armatury łazienkowej. Po wykonaniu szczelnej i elastycznej powłoki możemy bez strachu mocować kran, wannę czy brodzik oraz przyklejać płytki ceramiczne. Takie zabezpieczenie gwarantuje nam, że w przyszłości nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów związanych ze zrywaniem glazury i terakoty, osuszaniem ścian i ponownym wykonaniem nowej izolacji. Nie czekają nas również nieprzyjemne niespodzianki dotyczące niespodziewanego zalania sąsiadów, co ma miejsce szczególnie w blokach z wielkiej płyty.
Izolacja marki Tytan
Pełny system przeciwwilgociowy marki Tytan oferuje firma Selena. W skład systemu wchodzi TYTAN Płynna Folia oraz TYTAN Elementy Uszczelniające.
TYTAN Płynna Folia tworzy bezspoinową izolację, która uszczelnia nasiąkliwe i porowate podłoża. Zabezpiecza przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci i przepływającą bezciśnieniowo wodą. Pozwala na wykonanie szczelnej, elastycznej powłoki, przed przyklejaniem okładzin z płytek ceramicznych. Dużą zaletą jest jej bardzo dobra przyczepność oraz możliwość stosowania zarówno wewnątrz (kuchnie, łazienki, kabiny prysznicowe, pralnie), jak i na zewnątrz budynku (balkony oraz tarasy). Trwale elastyczna powłoka zapobiega bowiem uszkodzeniom związanym z ruchami budynku i pomaga zabezpieczyć rysy i pęknięcia podłoża.
TYTAN Elementy Uszczelniające – to sześć produktów uzupełniających TYTAN Płynną Folię. Narożniki wewnętrzne, narożniki zewnętrzne, mankiety ścienne, mankiety podłogowe i taśmy uszczelniające o dwóch długościach skuteczne zabezpieczają spoiny przed przenikaniem wilgoci i wody oraz trwale uszczelniają narożne fugi. TYTAN Elementy Uszczelniające zapewniają wodoszczelność w pomieszczeniach narażonych na czasowe zawilgocenie i łączą się z każdym systemem układania płytek.
Metody zabezpieczeń powierzchni mokrych – radzi ekspert firmy Selena – Jacek Pulcer – Menedżer Produktu: Wbrew panującej opinii, zabezpieczenie powierzchni mokrych w pomieszczeniach narażonych na czasowe zawilgocenie okładzinami ceramicznymi (glazurą) nie zapewnia izolacji podłoża i nie powoduje jego uszczelnienia. W pomieszczeniach takich jak: kuchnie, łazienki, kabiny prysznicowe, pralnie tarasy i balkony niezbędne jest wykonanie warstwy izolacyjnej pod płytkami ceramicznymi, a jeśli chcemy wykonać izolacje na tarasie, pod którym znajdują się pomieszczenia ogrzewane należy wykonać też paroizolacje zanim zostanie wykonana izolacja właściwa. Warstwę izolacji przeciwwilgociowej możemy wykonać przy pomocy preparatów dyspersyjnych takich jak „TYTAN – Płynna Folia” lub preparatów rozpuszczalnikowych takich jak „TYTAN – Wodochronna Izolacja Wysokociśnieniowa – Styrozol”. Jednak nie zastosowanie pełnego systemu może nie w pełni zabezpieczyć izolowane powierzchnie i staje się częstą przyczyną remontowania dopiero, co oddanych do użytku tarasów i powierzchni narażonych na czasowe zawilgocenie. Dlatego też ważne jest, aby dokładnie wykonać izolacje miejsc szczególnie narażonych na zawilgocenia, takich jak narożniki ścian oraz złącza między ścianą i podłogą. W tych miejscach należy wykonać powłoki dwuwarstwowe, zabezpieczone elastycznymi taśmami i narożnikami uszczelniającymi TYTAN. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu przejść rur wodnych, grzewczych, kanalizacyjnych i spustowych przez ściany przy pomocy ”TYTAN – Mankietów Ściennych i Podłogowych”.
Przy wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej konieczne jest stosowanie pełnego systemu przeciwwilgociowego gdyż poczynione „oszczędności” na etapie wykonawczym przez niezastosowanie pełnego systemu lub niewiedzę będzie skutkowało narażeniem się na nieporównywalnie wyższe koszty remontów uszkodzeń spowodowanych wilgocią.
W krajach wysokorozwiniętych wykonywanie właściwie izolacji przeciwwilgociowej wymuszają na projektantach, inwestorach i wykonawcach obowiązujące normy, przepisy, warunki odbioru i ubezpieczenia pomieszczeń mieszkalnych.
Niestety w Polsce nie ma jeszcze takich przepisów, które pomogłyby w pełni zweryfikować i ewentualnie zakwestionować jakość wykonanych prac, więc należy korzystać z pomocy ekspertów i kierować się zdrowym rozsądkiem i dbałością o zainwestowane pieniądze w wymarzony dom czy mieszkanie.
TYTAN płynna folia – izolacja bezspoinowa, cena ok. 20,49/1,2 kg; 69,99/4 kg; 189,77/12 kg
TYTAN narożnik wewnętrzny 120/70mm x 140mm, cena ok. 16,97/szt
TYTAN narożnik zewnętrzny 120/70mm x 140mm, cena ok. 16,90/szt
TYTAN mankiet ścienny 120x120mm, cena ok. 10,49/szt
TYTAN mankiet podłogowy 425x425mm, cena ok. 53,65/szt
TYTAN taśma uszczelniająca 120/70mm x 10 m, cena ok. 88,63/szt
TYTAN taśma uszczelniająca 120/70mm x 50 m, cena ok. 381,07/szt