Salone del Mobile
Włosi od wieków słynną ze szczególnego wyczucia formy i piękna, które ujawnia się w malarstwie, architekturze, jak również w sztuce użytkowej. Sztuka i wzornictwo są dla nich pasją oraz przemysłem o miliardowych obrotach. Jednym z najważniejszych centrów włoskiego wzornictwa skoncentrowanego na estetyce mebli jest Mediolan. Co roku przyjeżdżają tu projektanci, handlowcy, dekoratorzy oraz miłośnicy "pięknego stylu mieszkania", aby poznać to co najnowsze i najciekawsze w sztuce zdobienia i wyposażenia wnętrz. Dlatego też finał międzynarodowego konkursu na projekt szkła artystycznego Bombay Sapphire Designer Glass Competition odbywa się zawsze podczas tego wyjątkowego spotkania artystów z całego świata. Tegoroczny finał już 19 kwietnia.
Bombay Sapphire Designer Glass Competition
W tegorocznym finale udział weźmie 25 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Hong Kong, Irlandia, Włochy, Japonia, Malezja, Holandia, Portugalia, Rosja, Singapur, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Tajwan, Tajlandia, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Niestety w finale zabraknie reprezentantów Polski, ale nie przekreśla to całkowicie szans na wyróżnienie projektantów z naszego kraju, czego przykładem jest zeszłoroczny finał, który wygrał nasz rodak. Laureatami konkursu Bombay Sapphire Designer Glass Competition w zeszłym roku zostali Polak Tomasz Rygalik i Holender Jorre van Ast – para artystów reprezentujących Wielką Brytanię. Za projekt zatytułowany "Inverted" otrzymali nagrodę w wysokości 15.000 USD. Drugie miejsce i nagroda 5.000 USD przypadły Szwedce Charlotte Ryberg, a trzecie zdobył Or Wai Kit z Hong Kongu. Tegoroczny konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition odbędzie się podczas największych targów meblowych Salone del Mobile w Mediolanie. Prace laureatów z poszczególnych państw oceniać będą takie znakomitości jak: Karim Rashid, Marcel Wanders czy Tom Dixon, którzy od lat współpracują z marką Bombay Sapphire. Zwycięzcę poznamy 19 kwietnia.
Trochę historii
Pierwszy konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition zorganizowano kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie uczestniczy w nim kilkadziesiąt krajów, m.in. Kanada, Hiszpania, Belgia, Portugalia, Francja, Rosja, Turcja. Polska uczestniczyła w światowym finale dwukrotnie w 2004 i 2005 roku, po wcześniejszych eliminacjach w Polsce organizowanych przez firmę Bacardi-Martini Polska Sp. z o.o. Polska edycja konkursu organizowana była pod hasłem "Szklane Inspiracje" i skierowana była do studentów szkół artystycznych. Po dwukrotnym przeprowadzeniu konkursu w Polsce firma Bacardi-Martini Polska postanowiła postawić na innowacyjne rozwiązania i zorganizowała pierwsza na świecie wystawę nagrodzonych prac.
Bombay Sapphire Inspiruje
Polska jest pierwszym krajem, w którym po raz pierwszy nagrodzone projekty pokazano szerszej publiczności. Od lipca do grudnia prace międzynarodowych projektantów można było oglądać na wystawach z cyklu "Bombay Sapphire Inspiruje". Pierwsza z wystaw odbyła się w Łodzi, kolejne w Poznaniu, Olsztynie, Rzeszowie, Katowicach i Krakowie. Podczas uroczystego otwarcia każdej z wystaw zaproszeni goście mogli nie tylko obejrzeć najciekawsze prace konkursowe, ale również spróbować zmysłowych drinków na bazie Bombay Sapphire oraz przekonać się dlaczego gin w błękitnej butelce jest tak wyjątkowy. Specjalnie na potrzeby wystawy z różnych stron świata zostały sprowadzone niespotykane w Polsce elementy roślinne – składniki Bombay Sapphire, które każdy mógł obejrzeć, dotknąć i powąchać. Wśród tych najbardziej aromatycznych, znalazły się korzeń dzięgla z Saksonii, rajski pieprz z Zachodniej Afryki, jagody kubeby z Jawy i kora kasji z Indochin.
Dossier
Bombay Sapphire to najwyższej jakości gin, którego butelka charakteryzuje się wyjątkową szafirową barwą. Jest produkowany w oparciu o oryginalna recepturę z 1761 roku. Unikalna kompozycja spirytusu zbożowego i dziesięciu starannie wyselekcjonowanych ziół i korzeni, tworzy niepowtarzalny smak i aromat tego trunku. Korzeń dzięgla nadaje piżmowy, ale zarazem bardzo delikatny aromat. Kora kasji tworzy nutę cynamonową, jagody kubeby – korzenny, lekko pieprzowy zapach z nutą cytryny i sosny, a rajskie zioła nadają całości wyrazistości i unikalnego smaku.
Wyłącznym dystrybutorem ginu Bombay Sapphire w Polsce jest Bacardi-Martini Polska Sp. z o.o.