U ludzi, gubienie włosów nie występuje sezonowo, lecz jest niemal jednostajnym procesem, i wypadające włosy są wciąż zastępowane nowymi. Jednak w niektórych porach ten proces się natęża. Ten naturalny proces występuje, gdyż włos obluzowuje się ze swojej brodawki i jest przesuwany w środkową część torebki włosowej, gdzie jest bardzo niepewnie zamocowany, po czym zostaje wyszczotkowany, lub najczęściej sam wypada.
Jeśli stopień utraty włosów jest porównywalny ze wzrostem nowych, to na głowie ich posiadacza, można zauważyć bujną fryzurę. Jednak, otrzymanie tego efektu jest nieraz dużym problemem. Często nierozwiązywalnym. Zwłaszcza, gdy występuje przypadek dziedzicznego łysienia, lub przedwczesnej utraty włosów. Nawołuję tu do matek, by zwróciły uwagę na konieczność troski o skórę głowy ich pociech. Właściwe ćwiczenia i odżywienie powinny zostać rozpoczęte w jak najmłodszym wieku, zanim odżywienie włosa jest zakłócone prze jakiekolwiek czynniki zewnętrzne.
Ta wczesna troska o potrzeby skóry głowy jest profilaktyczna, nie tylko pozwala zachować ją w dobrym stanie, ale również pozwolą zapobiec rozwojowi jakichkolwiek pasożytów, co w przyszłości może doprowadzić do utraty włosów. Pielęgnacja włosów w dzieciństwie Zwracam uwagę, by pierwsze mycie włosów dziecka przy pomocy szamponu powinno być przeprowadzone o wiele delikatniej niż jakiekolwiek inne w czasie jego całego życia. Nieprawidłowe postępowanie w tym czasie może doprowadzić do chronicznego podrażnienia skóry głowy dziecka.
By usunąć tłuste warstwy pokrywające skórę głowy dziecka należy użyć jedynie najdelikatniejszych naturalnych metod Pielęgnacja skóry głowy dziecka Pielęgniarka lub położna pokrywa główkę dziecka olejem orzechowym, oliwą z oliwek, lub wazeliną. Należy stosować tylko najczystszy olej, choć można dodać kilka kropli bergamoty lub strzęśla, dla ładniejszego zapachu. Potem, gdy noworodek jest już umyty i ubrany, należy umyć główkę obfitą ilością mydła i ciepłej wody. Należy zwrócić szczególną uwagę, by do tego celu użyć wyłącznie najczystszego mydła marsylskiego lub glicerynowego w postaci płynnej lub stałej.
Jeśli po pierwszym umyciu tłusta warstwa wciąż zalega na główce dziecka, pielęgniarka powinna ją pokryć kolejną warstwą oleju i pozostawić ja do następnego dnia. Wtedy też powinna odejść z łatwością. Jeśli jednak i tym razem nie wszystko zostało usunięte, wtedy powinno powtarzać się powyższy zabieg aż do całkowitego oczyszczenia główki. Pod żadnym pozorem nie należy stosować gęstego grzebienia o ostrych zębach. Może do poważnie zranić skórę głowy dziecka a w rezultacie doprowadzić do bardzo poważnej rany.
Przez około tydzień lub dwa główka niemowlaka powinna być naoliwiana. Nie pozwoli to na gromadzenie wydzieliny łojowej, oraz ochroni delikatną skórę. Główka powinna być co dzień delikatnie myta, nie tylko po to by utrzymać ją w czystości, ale by nie dopuścić do zjełczenia oleju. Gdy dziecku urosną już włoski, oliwienie skóry głowy nie jest konieczne. Nie powinna ona również być myta częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu. Włosy i skóra głowy dzieci, podobnie jak u dorosłych, musi być czysta, by nie dopuścić do zatkania torebek włosa przez kurz i brud i zapobiec tym samym swędzeniu i podrażnieniu skóry głowy wywołanymi przez substancję obcą. Powinno to być skrupulatni przestrzegane.
Wartość szczotkowania włosów Nie można nie doceniać wartości szczotkowania włosów. Pomaga ono nie tylko nadać włosom blask, ale również go utrzymać. Jednak główny walor szczotkowania to jego wpływ na skórę głowy. W moich pracach wielokrotnie podkreślałem ważność kąpieli pobudzających, czyli w czasie których używa się szczotek by pobudzić krążenie w konkretnych częściach ciała. Poprawienie krążenia skóry głowy jest o wiele ważniejsze, niż w przypadku innych części ciała. Włosy powinny być szczotkowane raz lub dwa razy dziennie. Na początku nie należy czynić tego zbyt mocno, choć po jakimś czasie nie trzeba już przykładać do tego zbyt dużej uwagi.
Niektóre kobiety preferują używanie szczotek z dość sztywną szczeciną, by wyczesać łupież, dopiero potem stosują miększe, by nadać włosom połysk. Jest to bardzo dobry sposób, lecz jedna szczotka ze średnio miękkim włosiem powinna być wystarczająca. Jak uniknąć splątań i kołtunów Dość duża część kobiet zwłaszcza te które posiadają kręcone włosy ma problemy by zapobiec ich plątaniu i kołtunieniu. Gdyby poświeciły one jednak im dość uwagi, by podzielić je na pasma, a potem rozczesywać zaczynając od końcówek, rozczesując tylko kilka cali naraz, z pewnością uniknęłyby tych kłopotów.
Powinny również pamiętać, by najpierw rozczesać włosy grzebieniem, a dopiero potem używać szczotki. Gdy jest ona użyta jako pierwsza, ryzyko splątania włosów jest o wiele większe. Jeżeli włosy będą traktowane regularnie w ten sposób, będą błyszczące i będą układać się same w bardzo naturalny sposób, bez użycia wody, pomad, ani innych środków. Jedną z najbardziej pomysłowych i zarazem oszczędzających czas praktyk, jest obcinanie włosów prze kobiety na tak zwanego "pazia". Z włosami obciętymi w ten sposób maleje liczba wyszukanych fryzur, które niejednokrotnie są równoznaczne z próżnością kobiety. Łatwość dbania o krótsze włosy wynagradza utratę ich atrakcyjności. Mimo to wymyślono już wiele sposobów ozdabiania tego typu włosów, więc wciąż są one ukoronowaniem kobiecej urody.
Korzyści płynące z kąpieli słonecznych Bezpośrednie promienie słoneczne są niezwykle wartościowe dla włosów, gdyż dodają włosom blasku i nadają im niezwykły kolor, którego nie można otrzymać w żaden inny sposób. Najlepsza pora na wystawienie włosów na działanie słońca jest po umyciu włosów. Promienie słoneczne wysuszą je i nadadzą im połysk. Często podziwiany blask włosów pięknych kobiet, jak same mówią zależy w równym stopniu od kąpieli słonecznych, co i prawidłowej ich pielęgnacji. Jednak muszę przestrzec czytelników przed zbyt długim i częstym wystawianiem włosów na działanie promieni słonecznych. Słońce często rozjaśnia włosy brunetek, a białym i blond nadaje żółty odcień. Więc tak jak z każdym innym środkiem należy tu zastosować regułę "złotego środka".
Oczyszczające właściwości tlenu Świeże powietrze jest jednym z najlepiej oczyszczających środków, jak również działa bardzo dobrze na włosy i skórę głowy. By włosy pachniały czystością nie wystarczy utrzymywanie ich w czystości, lecz niezbędne jest ich wietrzenie. Zapobiega to tendencji do wilgocenia włosów, co spowodowane jest wydzielaniem oleistych substancji przez skórę głowy. Mężczyźni powinni zwracać uwagę, by ich kapelusze pozwalały na odpowiednią wentylację, w przeciwnym przypadku ogrzane powietrze nie krąży i może to spowodować złą kondycję włosów i skóry głowy.
Kapelusz powinien być tak lekki jak to tylko możliwe, nie powinien być również zbyt ciasny, i nawet jeżeli odpowiednio przepuszcza powietrze, to należy go co jakiś czas zdejmować, by odpowiednio przewietrzyć włosy. Ogólnie rzecz biorąc, mimo wszystko należy unikać noszenia kapeluszy, jeśli chce się utrzymać zdrowe i ładne włosy. Człowiek z natury nie potrzebuje dodatkowego nakrycia głowy tak jak zwierzęta. Poza ładnym wyglądem nie ma żadnego powodu by nosić kapelusz. Ludzie w większości przypadków mają dostatecznie dobrze okryte głowy. Wskazane jest jedynie noszenie kapelusza w gorących rejonach, gdzie nie występuje odpowiednia ilość cienia, oraz w przypadkach gdy jest zimno lub gorąco a dana osoba nie posiada włosów. W innych przypadkach głowa nie potrzebuje dodatkowej ochrony w czasie zimna. Mogą jej jedynie wymagać uszy.
Masaże skóry głowy i ich efekty Masaż skóry głowy poprawia jej krążenie. Jest stosowany od stuleci. Jak daleko sięga historia, pocieranie i ugniatanie było sposobem na ból, niewygodę i zmęczenie. Zostało potwierdzone, że masaż pobudza krążenie krwi w tych miejscach, gdzie został zastosowany. Więc dlaczego nie zastosować masażu do poprawienia krążenia skóry głowy? Jego wartość nie podlega dyskusji. Stąd oprócz zrozumienia wartości masażu, trzeba go również regularnie stosować. Najlepszym sposobem na masaż skóry głowy jest używanie koniuszków palców i wykonywanie nimi okrężnych ruchów. Potem należy umieścić dłonie płasko na głowie i rozdzielić palce tak, by pomiędzy nimi było około cala odległości i przybliżać je do siebie w ten sposób, by skóra była ściskana pomiędzy palcami. Należy stosować na całą powierzchnię głowy, co spowoduje uczucie ciepła i wygody.
Efektywnym sposobem wzmacniania włosów jest ich lekkie pociąganie. Unosi to skórę głowy w stosunku do czaszki, i w każdym miejscu gdzie jest to uczynione poprawia się krążenie krwi. Składniki potrzebne do odżywienia włosów są pobierane w większych ilościach, co powoduje wzmocnienie włosów. Osiągnięte wyniki nie mogą zostać nie docenione. Oprócz poprawienia zdrowia włosów, pozostawia uczucie niezwykłego ożywienia. Jednak nie można przesadzać z tym zabiegiem. Mam na myśli pewnego człowieka, który bujał dzieci na swoich włosach, mając nadzieję, że te ćwiczenia poprawią zdrowie jego włosów oraz ich wzrost. Jednak dzisiaj, w wieku pięćdziesięciu lat jego włosy są bardzo rzadkie i ten proces wciąż postępuje.
W jaki sposób prawidłowo pociągać włosy Właściwym sposobem by przeprowadzić masaż i pozbyć się obumarłych włosów, jest ich pociąganie. Należy włożyć rozczapierzone palce we włosy, podobnie jak robi to szczotka, potem je złożyć i lekko pociągać ku końcówkom. Należy w ten sposób potraktować każdą część skóry głowy. Ta metoda nie tylko wzmacnia włosy, ale również pozwala pozbyć się tych częściowo nawet obumarłych. Jeśli zastosować ją w czasie suszenia włosów, nada to im połysk i falisty wygląd, co nie może zostać osiągnięte przy zastosowaniu jakiejkolwiek innej metody.
Częściowe obumarłe włosy muszą być usunięte Obumarłe włosy nigdy nie powinny zostać w skórze głowy, powinny zostać usunięte tak szybko jak to możliwe. Tylko pod tym warunkiem z tej samej torebki włosowej wyrośnie nowy włos. Jeżeli jednak martwy włos pozostanie do czasu gdy sam z niej wypadnie, często to powoduje obumarcie rdzenia i już nigdy z tej torebki włosowej nie wyrośnie nowy włos. Jeśli w czasie tego zabiegu włosy mają tendencję do wypadania, należy go często stosować, by usunąć wszystkie martwe włosy.
Wyniki zaniedbania wyrywania obumarłych włosów Tysiące mężczyzn i kobiet cierpi z powodu nadmiernej utraty włosów, jest to spowodowane zaniedbaniem w usuwaniu martwych włosów już w chwili odkrycia ich nadmiernej utraty. W takim przypadku obawiają się oni szczotkowania a nawet dotykania i mycia, by nie wypadało ich więcej, oraz posiadają wrażenie, że martwe włosy powinny zostać pozostawione na swoim miejscu. Używają wszystkich możliwych sposobów, by utrzymać obumarłe włosy na miejscu, co jednak zabija zalążki nowych włosów, z których mogłyby wyrosnąć nowe, bujne włosy.
Martwe włosy powinny zostać usunięte z takiego samego powodu dla którego zgniłe jabłka są wyjmowane spośród tych całych zgnilizna i śmierć rozprzestrzeniają się i powodują obumarcie tego, co jest zdrowe. Pięciominutowy masaż skóry głowy stosowany codziennie rano i wieczorem, połączone z ruchami okrężnymi za pomocą mocno przyciskanych opuszków palców ma niezwykle dobroczynne właściwości. Szczypanie skóry i delikatne unoszenie skóry głowy, oraz poruszanie jej na wszystkie strony pozwala usunąć martwe włosy i pobudzić krążenie.
Mechaniczna stymulacja skóry głowy Jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych metod masowania skóry głowy jest używanie do tego celu specjalnie skonstruowanego wibrującego przyrządu, szerokiego ale i delikatnego gumowego dysku, lub takiego z gumowymi zębami. Używanie różnych narzędzi jest łatwą i skuteczną metodą pobudzania krążenia skóry głowy, oraz odżywienia torebki włosowej. Bardzo ważne jest również utrzymanie przyrządów do pielęgnacji we właściwym stanie zwrócenie uwagi na ich czystość i jakość, co powinno leżeć w nawyku każdej osoby dbającej o swój wygląd.
Również promienie ultrafioletowe mają dobry wpływ na zdrowie skóry głowy i włosów. Są one obecne w świetle słonecznym oraz sztucznym, i pomagają w powstrzymywaniu niektórych dolegliwości skóry głowy.