W sumie 20 aparatów dla 16 stacji dializ w Polsce ufundowała firma Amgen Polska. Ośrodki wskazane zostały przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie Nefrologii prof. Bolesława Rutkowskiego w oparciu o aktualne potrzeby w zakresie leczenia nerkozastępczego. Wszystkie przekazywane sztuczne nerki zostały wyprodukowane przez koncern Fresenius, który dodatkowo wyposaży je w pakiety startowe i bezpłatnie przeszkoli personel medyczny w zakresie ich użytkowania. Szkoleniowcy pozostaną do dyspozycji w przypadkach pojawienia się jakichkolwiek pytań oraz będą asystować przy pierwszych zabiegach.
Globalny zasięg – lokalne oddziaływanie
Sieć 1700 placówek w ponad 100 krajach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach obejmująca opieką 133 100 pacjentów z niewydolnością nerek. Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dializacyjnych. Na rynku działa od 25 lat, zatrudnia 48 tysięcy pracowników. W ubiegłym roku w placówkach koncernu wykonano 20 milionów zabiegów.
“To wielka satysfakcja wprowadzać międzynarodowe standardy medyczne i nowe technologie w Polsce, w stacjach dializ często usytuowanych w niewielkich miejscowościach” – mówi dr Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska. Stacja dializ Fresenius np. w Pleszewie nie różni się od innych stacji koncernu w Niemczech czy USA. Wszystkie pracują według rygorystycznych kryteriów jakościowych – podlegają nadzorowi korporacyjnemu, tak by osiągane parametry medyczne były zgodne z międzynarodowymi normami (European Dialysis and Transplant Association), zostały wyposażone w najlepszy sprzęt, a dializatory stosowane są wyłącznie jednorazowo (choć kontrakt z NFZ w Polsce dopuszcza ich reutylizację).
Do niedawna sytuacja dializoterapii w Polsce była trudna – ograniczona liczba stacji dializ, pacjenci zmuszeni do dalekich dojazdów na zabiegi, przestarzały sprzęt wymagający natychmiastowej wymiany. Rok 2004 był pierwszym, w którym ani jeden chory nie został pozbawiony możliwości dializy z powodu braku miejsc. Stało się to głównie za sprawą rozwoju niepublicznych stacji dializ, które są dzisiaj w Polsce ważnym uzupełnieniem ośrodków publicznych, stanowią ponad 30 procent ogólnej ich liczby. Leczy się w nich ponad 4000 pacjentów.
W Polsce wzrasta liczba chorych na przewlekłą niewydolność nerek. Wielu z nich zbyt późno trafia pod kontrolę fachowego nefrologa. Fresenius w swoich stacjach dializ organizuje akcję “Zbadaj nerki – Twój filtr życia”, która ma na celu edukację i wczesne diagnozowanie chorób nerek. Bezpłatnym badaniom poziomu kreatyniny i glukozy we krwi dotąd poddało się już ponad 1400 osób.
Technologia w służbie medycyny – stworzenie przyszłości wartej życia
Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Kolejne generacje sztucznych nerek marki Fresenius są odpowiedzią na potrzeby kliniczne oraz współczesne oczekiwania w zakresie jakości zabiegów dializacyjnych, maksymalnego bezpieczeństwa pacjentów oraz komfortu pracy personelu medycznego. System Fresenius 5008, który miał rynkowy debiut w czerwcu 2005 roku podczas międzynarodowej konferencji nefrologicznej w Istambule, zdobył Nagrodę Niemieckiej Innowacyjności w Biznesie (German Business Innovation Award). Nagroda jest przyznawana od 1980 roku za najlepsze innowacje i wyjątkowe osiągnięcia techniczno – naukowe w Niemczech. W ubiegłorocznym konkursie brało udział 220 firm.
System Fresenius 5008 zapewnia bardzo wysoką efektywność przeprowadzanych dializ. Pacjenci lepiej tolerują zabieg, co powoduje znaczącą poprawę ich samopoczucia podczas i po dializie. Urządzenie jest energooszczędne i ekologiczne, wykorzystuje 30 procent mniej wody i prądu niż systemy starszych generacji.
Najnowsza sztuczna nerka Freseniusa pozwala na przeprowadzanie czterech różnych technik oczyszczania krwi: hemodializy (HD), hemofiltracji (HF), hemodiafiltracji (HDF) oraz izolowanej ultrafiltracji (ISO UF). Moduł Online HDF zapewnia możliwość prowadzania zabiegów typu hemodiafiltracja (łączących zalety hemodializy i hemofiltracji) jako terapii standardowej. To szczególnie ważne dla pacjentów starszych z zaburzeniami krążenia oraz w przypadku technik ciągłych w dializach ostrych. Jest to też istotne w kontekście wzrostu liczby i średniego wieku pacjentów dializowanych, a także pacjentów z chorobami układu krążenia, cierpiących na cukrzycę czy nadciśnienie. “Nie można zmienić czynników demograficznych, można jednak pracować nad coraz wyższymi standardami dializoterapii, które maksymalnie zwiększają bezpieczeństwo pacjentów, minimalizując ryzyko wystąpienia powikłań” – mówi prezes Teresa Rydzyńska. “Innowacyjność to ważny element naszej misji. Fresenius inwestuje ogromne środki na badania laboratoryjne i wprowadzanie nowych technologii.”
Również wcześniejsze systemy technologiczne Freseniusa cieszą się doskonałą opinią użytkowników i pacjentów. W ubiegłym roku 80 procent wszystkich sprzedawanych przez FMC w Polsce sztucznych nerek stanowiły aparaty systemu 4008. Są łatwe w obsłudze, cechują się niską awaryjnością i możliwością rozbudowy modułowej. Posiadają wiele opcji umożliwiających szeroki monitoring stanu pacjenta, co zwiększa jego komfort i bezpieczeństwo w trakcie dializy. Sztuczne nerki marki Fresenius stanowią dzisiaj 2/3 tego typu aparatów w Polsce.
Fresenius AG to międzynarodowy koncern branży medycznej notowany na giełdzie w Nowym Jorku i Frankfurcie. W skład grupy Fresenius wchodzą: Fresenius Medical Care (produkcja sprzętu do dializ i usługi medyczne w zakresie dializoterapii), Fresenius Kabi (produkcja leków i płynów infuzyjnych), Fresenius HemoCare (techniki absorpcyjne i infuzyjne), Fresenius ProServe (projektowanie, wykonawstwo i konsultacje w zakresie inwestycyjnym: fabryki, linie produkcyjne, stacje dializ) oraz Fresenius Biotech (rozwój innowacyjnych terapii w leczeniu nowotworów a także w obszarze systemów immunologicznych i transplantologii).
Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od 25 lat, dysponując siecią 1700 placówek w ponad 100 krajach. W skali świata w pierwszym kwartale 2006 roku w ośrodkach FMC wykonano już 5,02 miliona dializ. Jest to wzrost o 6 procent w stosunku do ubiegłego roku.
W naszym kraju Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od ponad 20 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski.
W Polsce Fresenius MC świadczy usługi dializacyjne od 2003 roku poprzez spółkę Fresenius NephroCare Polska, która jest obecnie największym w Polsce dostawcą usług dializacyjnych – sieć 25 stacji dializ z 265 najnowocześniejszymi stanowiskami dializacyjnymi, obejmująca opieką 1263 pacjentów.