Otyłość nieuchronnie wiąże się z chorobami serca, a także z nieatrakcyjnym wyglądem fizycznym. To właśnie nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała sprawia, że nasz wygląd jest daleki od wymarzonego ideału.
Sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów jest wiele, ale niestety często okazują się być nieefektywne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na operacyjną metodę usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Najpopularniejszą z nich jest liposukcja. Jest to zabieg polegający na usunięciu pokładów tłuszczu z takich miejsc jak: brzuch, pośladki, uda, ramiona, łydki. Trzeba jednak podkreślić, że liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości, nie ma również wpływu na jędrność skóry, co jest istotne w przypadku leczenia cellulitisu. Główną ideą odsysania tłuszczu jest więc przede wszystkim modelowanie kształtu ciała.
W tym miejscu często pojawia się pytanie jak dużo można odessać tłuszczu za jednym razem. Przyjmuje się, że podczas jednego zabiegu nie wolno przekroczyć dawki oscylującej w granicach 3 – 4 litrów tłuszczu.
Sama operacja nie jest zbytnio skomplikowana, poprzez niewielkie nacięcia wprowadza się pod skórę, w miejscach nagromadzenia tłuszczu, specjalną kaniulę podłączoną do aparatu odsysającego. Kaniulą tą penetruje się i rozdrabnia skupiska tłuszczu, który jest następnie odprowadzany do odpowiedniego zbiornika.
Odsysanie tłuszczu przynosi dobre efekty w okolicach, gdzie skóra jest dobrze napięta i elastyczna. Może w skuteczny sposób usuwać nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych okolicach, nie jest natomiast sposobem na ogólną utratę ciężaru ciała.
Wbrew powszechnej opinii dobrze przeprowadzona liposukcja jest jedną z najbezpieczniejszych operacji plastycznych. Ryzyko powikłań zakrzepowo – zatorowych jest w tym przypadku małe. Rezultaty zabiegu są trwałe, jednakże należy wziąć pod uwagę, że działanie takich czynników zewnętrznych jak palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, czy ekspozycja na słońce może spowodować pogorszenie wyników zabiegu. Niezwykle istotne jest także utrzymanie stałej wagi.
Nie istnieje w tym przypadku ustalona granica wieku pacjentów, jednakże na zabieg ten decydują się najczęściej osoby od 18 do 50 roku życia. Warunkiem koniecznym dla przeprowadzenia liposukcji jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Nie wolno wykonywać tego zabiegu w przypadku zaburzeń pracy serca, nieuregulowanego ciśnienia tętniczego, słabego krzepnięcia krwi, nieuregulowanej cukrzycy, żylaków.
Liposukcja jest zabiegiem o dużych efektach kosmetycznych dla pacjenta, należy jednak pamiętać, że bardzo trudno jest osiągnąć idealny kształt. Oprócz umiejętności lekarza na ostateczny efekt ma również wpływ budowa ciała, która w znacznym stopniu determinuje wygląd ciała po operacji.
Ważną zaletą tej metody jest możliwość uzyskania dużej precyzji oraz stosunkowo mała inwazyjność. Blizny po wprowadzeniu sondy o długości od 1,5 mm do 2,5 mm są praktycznie niewidoczne. Zaraz po operacji zakładany jest specjalny strój uciskowy, który ogranicza obrzęk i pozwala na lepsze uformowanie się operowanych okolic ciała. Strój ten trzeba nosić od 2 do 4 tygodni. Stosowany obecnie rodzaj anestezji pozwala na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie operacji. Wykonanie zabiegu może mieć niezwykle pozytywny wpływ na psychikę pacjentów. Obserwując trwałe efekty odsysania czują się oni szczęśliwsi oraz pewniejsi siebie dzięki temu, że mogą wrócić do zwykłej aktywności życiowej. Świadomość uzyskania oczekiwanej sylwetki ma przeważnie wpływ na poprawę jakości życia oraz samooceny u wielu z nich.