Neuropeptyd Y (NPY) jest produkowanym przez neurony podwzgórza związkiem, który w mózgu pobudza apetyt oraz chroni tkankę tłuszczową przed spalaniem. Wyniki badań na myszach wskazują, że odgrywa on kluczową rolę w rozwoju otyłości.
Niektórzy badacze podejrzewają, że wysoki poziom NPY w mózgu w krytycznym okresie rozwoju podwzgórza u noworodka może sprzyjać jego zwiększonemu zapotrzebowaniu na mleko i przybieraniu na wadze. Może też mieć udział w ustaleniu się nawyków żywieniowych i większemu zapotrzebowaniu na pokarmy już w dorosłym życiu. W ten sposób NPY może uczestniczyć w rozwoju otyłości u ludzi.
W swoich najnowszych doświadczeniach naukowcy z University of Pittsburgh oraz University of California w Los Angeles zaobserwowali, że wstrzykując noworodkom szczurzym płci żeńskiej neuropeptyd Y można wpłynąć na przyszłe nawyki żywieniowe samic i zapobiec ich przyszłej otyłości. Badacze nie zaobserwowali aby wprowadzanie NPY wywierało podobne efekty u noworodków męskich.
Jak tłumaczą, wprowadzony z zewnątrz neuropeptyd Y zahamował działanie NPY produkowanego w mózgu noworodków. Dzięki temu wzrosła produkcja insuliny i leptyny, dwóch hormonów, które kontrolują procesy przemiany materii, pośredniczą w regulacji apetytu, a jednocześnie hamują wydzielanie NPY.
Autorzy spekulują, że najnowsze wyniki mogą zaowocować metodami tzw. wczesnej interwencji, która pozwoli modyfikować przyszłe tendencje do przejadania się i tycia kobiet. Metody terapeutyczne dotyczyłyby zwłaszcza tych noworodków żeńskich, które mają z różnych powodów, np. zaburzeń produkcji insuliny czy leptyny, podwyższony poziom NPY w mózgu.
Badania prowadzono na noworodkach szczurzych obu płci, które podzielono na dwie grupy. Osobnikom z jednej, między 2. a 7. dniem po urodzeniu, wstrzykiwano do komór mózgowych neuropeptyd Y, osobnikom z drugiej grupy – związek nieaktywny. Naukowcy wybrali do doświadczenia okres 2-7 dni po porodzie, bo jest to u szczurów krytyczny czas dla rozwoju podwzgórza, struktury mózgu która kontroluje apetyt i przyjmowanie pokarmów.
Okazało się, że już po 24 godzinach noworodki żeńskie, którym podawano neuropeptyd nagle przybrały na wadze, w porównaniu z grupą, której wstrzykiwano placebo. Efekt ten jednak zanikł już 48 godz. później. Natomiast od 60 dnia życia samice, którym po urodzeniu wstrzykiwano NPY traciły na wadze i miały mniejsze zapotrzebowanie na jedzenie w porównaniu z grupa kontrolną.
Jak podkreślają autorzy, zanim ich wyniki znajdą zastosowanie przy opracowywaniu nowych metod prewencji otyłości u kobiet, muszą zostać potwierdzone w dalszych badaniach.
Źródło: (PAP)